Zaparowane okna – problem, który warto rozwiązać

Bardzo często wraz z początkiem sezonu jesienno-zimowego w oknach pojawiają się krople wody, a przeszklona przestrzeń jest zaparowana. Niestety jest to problem, z którym boryka się wielu użytkowników stolarki okiennej dlatego też warto poznać jego źródło i konsekwencje takiego stanu rzeczy, aby w porę znaleźć skuteczne rozwiązanie.

Na wstępie warto zaznaczyć, że u źródła zaparowanych okien nie leży wadliwy montaż czy też wady w budowie okna, a co za tym idzie użytkownicy nie mogą składać reklamacji do podmiotu, który montował okna czy też producenta stolarki.

Co jest przyczyną zaparowanych okien?

  • Pojawienie się pary na oknach to zjawisko, któremu nie można się dziwić, a to dlatego, że jest ono związane z wilgotnością powietrza i różnicą temperatur jaka występuje na zewnątrz i wewnątrz mieszkania, domu czy biura. Dlatego właśnie parowanie okien jest najbardziej wyraźne w sezonie jesienno-zimowym kiedy na dworze panuje chłód, a wnętrze budynku jest ogrzewane i para wodna skrapla się na oknach za sprawą zjawiska kondensacji.

Z jakimi konsekwencjami mogą wiązać się zaparowane okna?

  • Skraplająca się para wodna, a co za tym zwiększona wilgotność we wnętrzu to nie tylko konsekwencje związane ze stolarką okienną, budynkiem, ale także zdrowiem mieszkańców ponieważ ponadprzeciętnie zawilgocone wnętrze to idealne środowisko dla rozmaitych grzybów i pleśni. Rozwój takowych organizmów to również zagrożenie dla dróg oddechowych, brzydki zapach oraz przyczyna licznych chorób.

W jaki sposób przeciwdziałać parowaniu okien?

  • Aby skutecznie walczyć z nadmierną wilgotnością we wnętrzu i parą gromadzącą się w obrębie okien należy zatroszczyć się o prawidłową wentylację pomieszczeń, która winna pozwalać na utrzymanie wilgotności na poziomie 40-50%. W teorii najpopularniejszy typ wentylacji w domach Polaków, tj. wentylacja grawitacyjna powinien być wystarczający na utrzymanie dostatecznej wilgotności, aczkolwiek dobrze jest również w miarę możliwości wietrzyć pomieszczenia i zadbać o to, aby stolarka była wyposażona w odpowiednie nawiewniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *