Regulacja okien – co warto wiedzieć?

Odpowiedni montaż stolarki okiennej jest oczywiście bardzo istotny, ale nie tylko on ma znaczenie. Jeżeli zależy nam na trwałości okien oraz ich komfortowej eksploatacji to warto bliżej zapoznać się z tematyką regulowania okien, bo to właśnie dzięki odpowiednio przeprowadzonej regulacji okno otwiera się i zamyka swobodnie, a tym samym nie ulegnie awarii podczas wykonywania tych czynności.

Wiedzieć należy, iż pierwsza regulacja okien winna być przeprowadzona zaraz po zamontowaniu stolarki okiennej i powtórzona w ciągu najbliższego miesiąca. Jest to bardzo ważne, ponieważ nowo zainstalowane okna osiadają w efekcie czego skrzydła mogą zamykać i otwierać się ciężej co będzie wyczuwalne podczas przekręcania klamki. Jeżeli podczas zamykania bądź otwierania okien da się wyczuć wyraźny opór to znak, że trzeba dokonać regulacji. Nie jest to zadanie karkołomne, ponieważ  wystarczy do jego realizacji jedynie odrobina czasu i chęci, a poza tym komplet kluczy imbusowych.

Okucia w dolnym zawiasie okna są odpowiedzialne za prawidłowe ustawienie wysokości skrzydła oraz położenie skrzydła względem osi zawiasów. Ażeby dokonać regulacji wysokości należy otworzyć okno w niewielkim stopniu i zdjąć osłonę, która znajduje się na dolnym zawiasie. Następnie korzystając z klucza imbusowego odpowiedniej średnicy należy dokręcić od góry śrubę, która odpowiada za regulację w efekcie czego skrzydło uniesie się do góry. Proces ten należy powtarzać i sprawdzać do uzyskania całkowicie swobodnej pracy okna.

Z kolei, aby dokonać przesunięcia skrzydła okiennego w kierunku klamki należy otworzyć okno i korzystając z klucza imbusowego dokręcić śrubę. W wyniku dokręcania skrzydło okna swoją dolną częścią przemieści się w kierunku słupka ościeżnicy.

Kolejny ważny krok w zakresie regulacji okien to zamkniecie okna po dokonaniu ww. czynności i wyregulowanie docisku skrzydła względem ościeżnicy poprzez dokręcenie kluczem imbusowym śruby w dolnym zawiasie.
Powinieneś wiedzieć również, że okucia okienne w górnym zawiasie są odpowiedzialne za regulację skrzydła po przekątnej, a co za tym idzie regulując okno w górnym zawiasie spowodujesz, że swoje położenie zmieni przeciwległy narożnik skrzydła.

Regulować można także szczelność okien, a okucia, które właśnie za szczelność są odpowiedzialne umiejscowione są na dole i z boku skrzydła okiennego. Regulacja szczelności polega na przykręceniu mimośrodowych rolek, które zwiększają docisk uszczelki do ramy okna. Zwiększenie docisku i tym samym poprawa szczelności okna to zabieg regulacyjny, który zaleca się przede wszystkim przed zimą, a z kolei przed latem warto zmniejszyć docisk uszczelek i zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.

Jak widać regulacja okien nie jest trudna, więc tym bardziej warto o niej pamiętać i co jakiś czas, zwłaszcza przed latem i zimą kontrolować okna pod kątem ich swobodnej pracy. To bardzo ważne, bo okna odpowiednio wyregulowane posłużą nam znacznie dłużej niż te, które pracują opornie i ciężko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *