Montując nowe okna drewniane każdy wierzy w to, że będą one służyć bezawaryjnie przez długie lata. Oczywiście, aby tak było należy kontrolować stan elementów okna, zwłaszcza przed okresem zimowym i po nim, ale prócz wspomnianych zabiegów należy wiedzieć, że czasami podczas eksploatacji okna dochodzi do wypaczenia okna, czyli najprościej rzecz ujmując do odkształcenia skrzydła okiennego bądź ościeżnicy. Co może powodować takowe odkształcenia? Do najczęstszych przyczyn należy zaliczyć: nieodpowiednią wilgotność drewna oraz zróżnicowaną wilgotność poszczególnych warstw drewna, a także nieodpowiedni dobór drewna pod względem jego usłojenia. Klejone ze sobą elementy drewniane okna winny mieć taką samą strukturę i to dlatego wilgotność oraz usłojenie są tak istotne.
Aby uniknąć problemów związanych z wypaczeniem okna, a w konsekwencji jego wymiany warto wybierać stolarkę okienną z drewna, które dostarczane jest od producentów działających w systemie ZKP (Zakładowa Kontrola Produkcji).
Nieodpowiednie użytkowanie okna również może stanowić przyczynę wypaczenia. Konkretnie chodzi o to, że niewyregulowane okucia wpływają na niewłaściwe ryglowanie, a jeżeli okno jest użytkowane w taki sposób przez dłuższy okres to jest to prosta droga do odkształceń.
Ponadto wadliwy montaż okna również może powodować odkształcenia, a właściwie odkształcenia ościeżnicy, które są następstwem:
- niewłaściwego rozmieszczenia kotew lub użycia ich niewystarczającej liczby
- nie zastosowania w elementach o długości powyżej 1,5 metra przynajmniej jednego połączenia śrubą rozporową
- nieodpowiedniego wykonania uszczelnienia pomiędzy ościeżnicą, a murem, które skutkuje zawilgoceniem